Pielgrzymka katechetów i nauczycieli „Szlakiem sanktuariów Czech, Austrii i Niemiec” 2018

- Dokument dodano 2018-04-09, oglądany 608 razy -

 
 

Pielgrzymka katechetów i nauczycieli „Szlakiem sanktuariów Czech, Austrii i Niemiec” 2018

 

OŁOMUNIEC ∙ WIEDEŃ ∙ MARIAZELL ∙ MELK ∙ ALTŐTTING ∙ MARKTL AM INN ∙ PRIEN ∙ MONACHIUM ∙ PASAWA ∙ PRAGA

 

DZIEŃ 1

Zbiórka uczestników i wyjazd z Lublina we wczesnych godzinach porannych. Przejazd do Ołomuńca. Spacer po Starym Mieście: gotycki ratusz, zespół barokowych fontann, XVIII-wieczne słupy: kolumna Mariacka i kolumna ku czci Trójcy Przenajświętszej, liczne świątynie m.in. gotycka katedra św. Wacława, barokowy kościół św. Michała, klasztor dominikanek, kościół św. Katarzyny, kaplica św. Jana Sarkandra. Następnie nawiedzimy najważniejsze Sanktuarium Maryjne na Morawach – Święte Wzgórze – monumentalny barokowy kompleks klasztorny z Bazyliką WNMP z cudownym wizerunkiem Maryi. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

 

DZIEŃ 2

Śniadanie. Przejazd do Wiednia. Udamy się na wzgórze Kahlenberg, podziwianie panoramy miasta. Nawiedzenie „sanktuarium pielgrzymów polskich” – kościoła pw. św. Józefa. Następnie objazd Ringiem – reprezentacyjną arterią Wiednia: kościół wotywny, uniwersytet, teatr zamkowy, ratusz z parkiem, gmach parlamentu, pałac sądownictwa, plac Marii Teresy z pomnikiem, Muzeum Sztuk Pięknych i Muzeum Przyrodnicze, Opera Narodowa, Karlsplatz kościół św. Karola, Schwarzenbergerplatz, Austriackie Centrum Sztuki Zdobniczej, Belweder. Spacer malowniczymi uliczkami wiedeńskiej Starówki: gotycka katedra św. Stefana, plac Graben z Kolumną Morową – zbudowaną na pamiątkę ocalenia miasta i jego mieszkańców od epidemii, dziedzińce cesarskiej rezydencji Hofburg. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Mariazell lub okolicy.

 

DZIEŃ 3

Śniadanie. Nawiedzenie atrakcyjnie położonego w Alpach sanktuarium Madonny z Mariazell, nazywanej Wielką Matką Łaskawą Austrii, Możną Panią Węgier oraz Matką Narodów Słowiańskich, co świadczy o wielonarodowościowym charakterze tego sanktuarium. Według starej tradycji, figurka Maryi ubrana jest w pięknie zdobioną suknię. Bez niej wystawiana jest tylko w dni patronalne, tj. 8 września (Narodzenie Najświętszej Maryi Panny) i 21 grudnia (dzień założenia Mariazell). Papież Jan Paweł II odwiedził Bazylikę w Mariazell 13 września 1983 r., natomiast Benedykt XVI 8 września 2007 r. Przejazd do Melk. Znajdujący się tu klasztor otoczony pięknym ogrodem i obwarowaniami jest perłą barkowej architektury europejskiej. W części obiektu znajduje się muzeum w którym prezentowane są dzieje konwentu oraz historia mnichów żyjących wg reguły św. Benedykta. Największe wrażenie robi jednak wiekowa biblioteka – jej dekoracje i zbiory. Wśród stu tysięcy woluminów znajduje się blisko dwa tysiące rękopisów, z których najstarszy pochodzi z dziewiątego stulecia. Imponują też wnętrza ogromnego, bogato zdobionego klasztornego kościoła. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Altötting lub okolicy.

 

DZIEŃ 4

Śniadanie. Udamy się na zwiedzanie miasta. Nawiedzimy kaplicę Łask z IX w., w której znajduje się słynna rzeźba Czarnej Madonny. Zobaczymy kościół św. Konrada oraz Bazylikę św. Anny, w której Joseph Ratzinger odprawił uroczystą Mszę Świętą z okazji 500-lecia podróżowania do Altötting. Na Kappelplatzu zobaczymy także barokową fontannę Madonny oraz kościół św. Magdaleny z XVIII w. Na placu Brata Konrada zatrzymamy się przed posadzoną przez Jana Pawła II „Lipą Papieską”. Przejazd do Marktl Am Inn –miejscaurodzenia Benedykta XVI. Zobaczymy jego dom rodzinny, a także kościół parafialny św. Oswalda, w którym otrzymał chrzest. Powrót na obiadokolację i nocleg.

 

DZIEŃ 5

Śniadanie. Przejazd do Prien nad jeziorem Chiemsee. Popłyniemy na wyspę Herreninsel, na której znajduje się kolejny wytwór fantazji króla Ludwika II – obiekt na wzór pałacu wersalskiego. Ze względu na doskonałe proporcje i elegancję konstrukcji zamek uważany jest za jego największe dzieło. Kontynuacja podróży do Monachium. Zobaczymy m.in. Kolumnę Mariensaule, wzniesioną ku czci Matki Bożej w 1638 roku, przy którym Benedykt XVI pożegnał się przed wyjazdem do Rzymu, kościół św. Piotra z dzwonnicą gotycką katedrę NMP - siedzibę Arcybiskupa Monachium i Fryzyngi. Na placu Marii zobaczymy Stary i Nowy Ratusz ze słynnym kurantem oraz Fontannę Rybną, następnie - kościoły Bergersal i św. Marcina, Pałac Holstein, zimową rezydencję Wittelsbachów. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

 

DZIEŃ 6

Śniadanie. Przejazd do Pasawy – miasta trzech rzek, gdzie Inn i Ilz łączą się z Dunajem w jedną rzekę. Odwiedzimy piękne miasto, wybudowane w stylu śródziemnomorskim, nazywane „bawarską Wenecją”. Nawiedzimy sanktuarium „Maryjo Pomóż” oraz katedrę św. Szczepana z wspaniałymi organami. Przejazd do Pragi. Udamy się do dzielnicy Mała Strana. Nawiedzimy Kościół Marii Panny Zwycięskiej należący do Karmelitów z cudownym Praskim Dzieciątkiem. Kolejno udamy się na Hradczany – „królewską” dzielnicę na zachodnim brzegu Wełtawy. Zobaczymy m.in. sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej, Pałac Czerninów, katedrę św. Wita ze Złotymi Wrotami. Obiadokolacja i nocleg w Pradze lub okolicach.

 

DZIEŃ 7

Śniadanie. Dalsze zwiedzanie Pragi. Przejście mostem Karola na Stare Miasto. Zobaczymy m.in. Rynek Staromiejski, Ratusz z Wieżą Zegarową, zabytkowe kamienice z gotyckimi i renesansowymi fasadami, gotycki kościół Tyński, Pałac Goltz-Kinskich, Nowy Ratusz, Parlament. Wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie pielgrzymki w późnych godzinach wieczornych.

 

TERMIN: 3-9 lipca 2018

 

CENA: 1760 - 1820 zł w zależności od ilości zapisanych osób

 

ZAPEWNIAMY:

- komfortowy przejazd na całej trasie

- 6 noclegów w hotelach **/***, pokoje 2-os. z łazienkami,

- 6 śniadań, 6 obiadokolacji

- opiekę i informację turystyczną pilota,

- ubezpieczenie KL + Assistance z KL chorób przewlekłych do 20 000 € i NNW do 2000 €, do 10 000 zł w RP

- opłatę TFG

 

UWAGI:

• wyjazd o charakterze pielgrzymkowym z opieką duchową kapłana i możliwością uczestnictwa w Mszach Świętych

• program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom

• dokument niezbędny do wyjazdu dowód osobisty lub paszport

• na bilety wstępu, przewodników lokalnych oraz inne wydatki związane z realizacją programu, należy przeznaczyć kwotę ok. 100 €

ZAPISY: w Wydziale Katechetycznym w godz. 9.00 – 14.00

 

 
 

Autorzy dokumentu: -

Słowa kluczowe: -